Allikas: Sarah Todd, World Economic Forum, weforum.org
Milline näeb välja hea elu sinu jaoks? Mõne jaoks võib see tähendada ettekujutust lähedasest perekonnast, püsivast tööst ja oma majast. Teise jaoks aga millegi tähendusliku loomist maailmas, näiteks töötades õena või õpetajana, tehes vabatahtlikku tööd või pühendudes keskkonnaaktivismile.
Ameerika Psühholoogide Assotsiatsiooni avaldatud uuringu tulemus näitab, et on veel üks viis hea elu elamiseks. See ei keskendu õnnele ega eesmärgile, vaid on "psühholoogiliselt rikas" elu.
Huvitav ja vaheldusrikas elu
Mida tähendab psühholoogiliselt rikas elu? Autorite Shige Oishi, Virginia ülikooli psühholoogiaprofessori ja Florida ülikooli psühholoogia dotsendi Erin Westgate'i sõnul iseloomustavad seda „huvitavad kogemused, mille uudsuse ja/või keerukusega kaasnevad sügavad muutused inimese perspektiivides”.
Näiteks välismaal õppimine on üks viis, kuidas üliõpilased saavad oma ellu psühholoogilist rikkust tuua. Uue riigi tavade ja ajaloo kohta rohkem teada saades paneb see inimesi sageli oma kultuuri sotsiaalseid tavasid ümber hindama. Või näiteks kui inimene otsustab muuta oma eriala või võtta vastu uue ja keerulise tööpakkumise, võib see tekitada tunde, nagu oleks elu psühholoogiliselt rikkam.
Oluline on see, et kogemus ei pea olema lõbus, et kvalifitseeruda psühholoogiliselt rikastavaks, see võib olla isegi raske. Näiteks looduskatastroofi läbi elades võib olla raske tunda, et elate õnnelikku või tähenduslikku elu, kuid psühholoogilise rikkuse kogemine võib aidata sellest raskusest välja tulla. Olenemata valusate sündmuste kogemisest võib inimene siiski leida väärtust selles, kuidas see kogemus kujundab arusaama iseendast ja ümbritsevast maailmast.
Westgate sõnul on psühholoogilise rikkuse lisamine meie ettekujutusele sellest, milline võib olla hea elu, väga hea, sest see aitab väljakutsete ja raskustega paremini toime tulla. See annab ka keerulistele kogemustele suurema väärtuse tunde.